2019 Race Meet Results

A summary of the overall winners from each of the WA Sporting Car Club promoted race meets can be found below. For a full and detailed version of results, please go to the Natsoft website.

Golden Jubilee - 2nd & 3rd March 2019

Formula Vee 1600

1.       David Caisley 88

2.       Cody Hill 83

3.       David Campbell 77

Formula Vee 1200

1.       Franz Esterbauer 100

2.       April Welsh 78

3.       Andrew Lockett 70

 

Formula Ford 1600

1.       Robert Appleyard 77

2.       Braedyn Bowra 68

3.       Daniel Gate 67

 

Formula 1000

1.       Jordan Oon 90

2.       Adam Lisle 88

3.       Stuart Kostera Jnr 71

 

Formula Classic

1.       Michael Henderson 100

2.       Simon Alderson 78

3.       Ricky Virago 68

 

Time Challenge

1.       Grant Johnson 57

2.       Rob Haggarty 52

3.       Sydney Jenkins 44

 

Historic Touring Cars – groups Na, Nb over 3000cc

1.       Simon Northey 68

2.       Graeme Woolhouse 60

3.       Donald Behets 60

 

Historic Touring Cars – groups Na, Nb under 3000cc

1.       Cono Onofaro 75

2.       Lance Stannard 60

3.       Robert O’Neil 49

 

Historic Touring Cars – groups Nc over 3000cc

1.       John Bondi 75

2.       Brian Bondi 60

3.       Robert Poglits 54

 

Historic Touring Cars – group Nc under 3000cc

1.       Martin Dennis 25

 

Sports Cars

1.       Richard Bloomfield 93

2.       Neville Stewart 43

3.       John Roderick 40

 

Sports Sedans

1.       Grant Hill 82

2.       Ryan Humfrey 71

3.       Darren Boland 61

 

Street Cars

1.       Denver Parker 100

2.       Andrew Souvertjis 78

3.       Drew Watkins 72

Improved Production over 3000cc

1.       Matt Cherry 100

2.       John Callegari 78

3.       Reuben Romkes 74

 

Improved Production Cars 2000cc – 3000cc

1.       Garry Edwards 100

2.       Jason Sinclair 60

 

Improved Production Cars 1600cc – 2000cc

1.       Grant Gellan 100

2.       Ronald Coote 80

3.       Paras Hatsiyiannakis 54

 

Improved Production Cars under 1600cc

1.       Tim Riley 100

2.       Brad Wheeler 60

 

HQ

1.       Marc Watkins 90

2.       Michael Howlett 83

3.       Rory Sharp 66

Saloon Car AU/VT/VY/BA

1.       Grant Johnson 100

2.       Matthew Martin 80

3.       Rick Gill 71

 

Saloon Cars EA/VN

1.       Nicholas Hanlon 90

2.       Brandon Sharpe 90

3.       Brock Ralph 71

 

Excel Cup

1.       Dean Hill 90

2.       Carlos Ambrosio 72

3.       Robert Landsmeer 70

13th April 2019

Formula Vee 1600

1.       Mark Horan 75

2.       Jeffery Cadman 57

3.       Lachlan Beresford 49

 

Formula Vee 1200

1.       Franz Esterbauer 70

2.       Brett Scarey 61

3.       Mackenzie Matthews 54

 

Formula Ford 1600

1.       Peter Major 75

2.       Simon Ridgewell 57

3.       Braedyn Bowra 56

 

Formula 1000

1.       BD Soutar-Dawson 70

2.       Jordan Oon 62

3.       Kyle Gurton 50

 

Formula Classic

1.       Michael Henderson 70

2.       Simon Alderson 70

3.       Andrew Nielson 57

 

Sports Sedans

1.       Grant Hill 45

2.       Ron Moller 42

3.       Ryan Humfrey 36

 

Street Cars

1.       Denver Parker 70

2.       Philip Crouse 53

3.       Jordan Malatesta 50

 

HQ

1.       Marc Watkins 75

2.       Michael Howlett 57

3.       Rory Sharp 54

 

Saloon Car AU/VT/VY/BA

1.       Grant Johnson 70

2.       Brad Boley 65

3.       Matt Martin 54

Saloon Cars EA/VN

1.       Nicholas Hanlon 75

2.       Marc Watkins 58

3.       Brock Ralph 54

Sports Cars

1.       Richard Bloomfield 50

2.       Neville Stewart 38

3.       John Roderick 34

 

23rd June 2019

Formula Vee 1600

1.       Rod Lisson 75

2.       David Campbell 57

3.       Lachlan Beresford 52

 

Formula Vee 1200

1.       Brett Scarey 68

2.       Jack Sheldon 62

3.       Mackenzie Matthews 55

 

Formula Ford 1600

1.       Thomas Hamlett 75

2.       Simon Ridgewell 57

3.       Joshua Matthews 56

 

Formula 1000

1.       Jordan Oon 65

2.       Adam Lisle 58

3.       Stewart Burns 49

Formula Classic

1.       Michael Henderson 70

2.       Simon Alderson 65

3.       Leon Magistro 53

Improved Production Cars

1.       Nik Mitic 70

2.       Michael Sciorio 63

3.       Reuben Romkes 54

 

Excel Cup

1.       Robert Landsmeer 70

2.       Gregory Dicker 63

3.       Dean Hill 56

HQ

1.       Marc Watkins 75

2.       Michael Howlett 56

3.       Michael Woodbridge 53

 

Saloon Car AU & VT/VY

1.       Grant Johnson 61

2.       Brock Boley 58

3.       Vince Ciallella 57

 

Saloon Cars EA/EB & VN/VP

1.       Brock Ralph 56

2.       Carl Fanderlinden 55

3.       Nicholas Hanlon 51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13th & 14th July 2019 inc Tander Cup

Time Challenge

1.        Craig James 58

2.        Garry Utterson 56

3.       Jim Falconer 55

Sports Sedans

1.       Ron Moller 50

2.       Grant Hill 40

3.       Malcolm Niall 35

 

Sports Cars

1.       Neville Steward 45

2.       Richard Bloomfield 45

3.       John Roderick 35

 

Formula 1000

1.       Nick Percat 75

2.       Adam Lisle 60

3.       Stuart Kostera Jnr 54

HQ

1.       Marc Watkins 75

2.       Michael Woodbridge 60

3.       Michael Howlett 54

 

Street Cars

1.       Andrew Stevens 70

2.       Denver Parker 63

3.       Paul Kluck 56

Historic Touring Cars Na, Nb over 3001cc

1.       Simon Northey 43

2.       Laurie Lapsley 40

3.       Donald Behets 25

 

Historic Touring Cars Na, Nb under 3000cc

1.       Steven Wellstead 50

Historic Touring Cars Nc over 3001cc

1.       John Bondi 50

2.       Greg Barr 38

3.       Ray Hepburn 38

Historic Touring Cars Nc under 3000cc

1.       Chris Chang 50

2.       Ken Waller 40

 

Saloon Car AU & VT/VY

1.       Brad Boley 67

2.       Matt Martin 63

3.       Rick Gill 51

 

Saloon Cars EA/EB & VN/VP

1.       Nicholas Hanlon 68

2.       Mark Watkins 65

3.       Carl Fanderlinden 56

 

Formula Ford 1600

1.       Thomas Hamlett 70

2.       Simon Ridgewell 63

3.       Joshua Matthews 53

 

Formula Classic

1.       Michael Henderson 75

2.       Simon Alderson 60

3.       David Turner 54

Improved Production Cars over 2000cc – Tander Trophy

1.       Matt Cherry 75

2.        Nik Mitic 56

3.        Reuben Romkes 51

 

Improved Production Cars under 2000cc – Tander Trophy

1.       Randle Beavis 60

2.       Geoff Duckworth 55

3.       Grant Gellan 50

 

 

Excel Cup Endruo

1.       R. McNess/T. Benford

2.       D. Hill/N. Mitic

3.       L. Crutchley/B. Sharpe

18th August 2019

Street Cars

1.       Andrew Stevens 75

2.       Denver Parker 60

3.       Chris Cheverall 52

Sports Sedans

1.       Grant Hill 45

2.       Ron Moller 43

3.       Brett Niall 38

Sports Cars

1.       Richard Bloomfield 50

2.       Neville Stewart 20

Formula Vee 1200

1.       Brett Scarey 68

2.       Jack Sheldon 63

3.       Franz Esterbauer 58

Formula Vee 1600

1.       David Campbell 75

2.       Lachlan Beresford 58

3.       Danny Cerro 50

HQ

1.       Marc Watkins 75

2.       Michael Woodbridge 56

3.       Michael Howlett 52

 

Formula Ford

1.       Thomas Hamlett 75

2.       Braedyn Bowra 60

3.       Simon Ridgewell 53

 

Saloon Car AU & VT/VY

1.       Grant Johnson 75

2.       Brock Boley 55

3.       Brandon Sharpe 53

 

Saloon Cars EA/EB & VN/VP

1.       Nicholas Hanlon 67

2.       Chris Kneafsey 59

3.       Brock Ralph 55

Excel Cup

1.       Dean Hill 70

2.       Nik Mitic 63

3.       Carlos Ambrosio 50

Formula Classic

1.       Michael Henderson 75

2.       David Turner 60

3.       Robert Creasy 52

Formula Libre

1.       Simon Alderson 75

2.       Harvey Leys 20

 

 

Improved Production Cars 30001cc – 6000cc

1.       Nik Mitic 70

2.       Michael Sciorio 65

3.       Adrian Scharenguivel 48

Improved Production Cars 2001cc – 3000cc

1.       Jason Sinclair 75

Improved Production Cars 1600cc – 2000cc

1.       Grant Gellan 75

2.       Neil Pollard 60

3.       Ron Coote 54

 

Improved Production Cars up to 1600cc

1.       Tim Riley 75

2.       Brad Wheeler 60

 

7th September 2019 - Inc Kostera Cup, BM Graphics Trophy & Morton Plate

Sports Sedans

1.       Grant Hill 45

2.       Ron Moller 45

3.       Ryan Humfrey 36

Sports Cars

1.       Neville Stewart 45

2.       Richard Bloomfield 45

3.       Walter Epple 36

 

Time Challenge

1.       Craig James 53

2.       Peter Pisconeri 49

3.       Jamie Scott 48

Formula Vee 1200

1.       Brett Scarey 70

2.       Franz Esterbauer 63

3.       Andrew Lockett 52

 

Formula Vee 1600

1.       David Campbell 67

2.       Mark Horan 58

3.       Austin Pearson 58

Historic Touring Cars Na, Nb over 3001cc

1.       Simon Northey 50

2.       Don Behets 40

3.       Gary Crosswell 18

 

Historic Touring Cars Na, Nb under 3000cc

1.       Lance Stannard 50

2.       Steven Wellstead 40

Historic Touring Cars Nc over 3001cc

1.       John Bondi 50

2.       Stuart Young 40

3.       Scott Mackie 35

 

Historic Touring Cars under 3000cc

1.       Chris Chang 50

2.       Ken Waller 40

Excel Cup

1.       Robert Landsmeer 75

2.       Dean Hill 60

3.       Cooper Smart 53

 

Formula 1000

1.       Stuart Kostera 75

2.       Adam Lisle 60

3.       Clint Watts 52

Improved Production Cars 30001cc – 6000cc

1.       Michael Sciorio 75

2.       Nik Mitic 58

3.       Steven Turpin 52

 

Improved Production Cars 2001cc – 3000cc

1.       Garry Edwards 70

2.       Jake Passaris 58

3.       Jason Sinclair 25

Improved Production Cars 1600cc – 2000cc

1.       Neil Pollard 75

2.       Ron Coote 60

3.       Paras Hatsiyiannakis 54

 

Improved Production Cars up to 1600cc

1.       Tim Riley 75

2.       Brad Wheeler 40

 

26th & 17th October 2019 - inc Torque Trophy

Historic Touring Cars Na, Nb over 3001cc

1.       Simon Northey 100

2.       Don Behets 80

3.       Gary Crosswell 72

Historic Touring Cars Na, Nb under 3000cc

1.       Lance Stannard 92

2.       Randle Beavis 80

3.       Michael Holmes 68

Historic Touring Cars Nc over 3001cc

1.       Grant Johnson 100

2.       John Bondi 75

3.       Robert Poglits 69

Historic Touring Cars Nc under 3000cc

1.       Garry Edwards 90

2.       Chris Chang 83

3.       Bill Schipper 69

Historic Racing and Sports Racing Car

1.       Michael Henderson 125

2.       David Turner 100

3.       Leone Magistro 79

Excel Cup

1.       Dean Hill 70

2.       Robert Landsmeer 65

3.       Carlos Ambrosio 52

Formula 1000

1.       Tayla Dicker 70

2.       Stuart Kostera Jnr 61

3.       Madeline Stewart 50

Improved Production Cars 30001cc – 6000cc

1.       Nik Mitic 70

2.       Michael Sciorio 65

3.       Dion Panizza 54

Improved Production Cars 2001cc – 3000cc

1.       Jason Sinclair 70

2.       Garry Edwards 65

Improved Production Cars 1600cc – 2000cc

1.       Neil Pollard 75

2.       Ron Coote 60

3.       Paras Hatsiyiannakis 54

Improved Production Cars up to 1600cc

1.       Tim Riley 75

Sports Cars

1.       Richard Bloomfield 50

2.       Neville Stewart 40

3.       John Roderick 36

Sports Sedans

1.       Ron Moller 45

2.       Grant Hill 43

3.       Ryan Humfrey 35

Street Cars – Torque Trophy

1.       Andrew Stevens 75

2.       Denver Parker 60

3.       Paul Kluck 54

Street Cars Under 2 litre – Torque Trophy

1.       Philip Crouse 75

2.       Deon Crous 60

3.       Wayne Hastie 36

Formula Vee 1200

1.       Franz Esterbauer 75

2.       Brett Scarey 55

3.       Mackenzie Matthews 55

Formula Vee 1600

1.       Rod Lisson 63

2.       David Caisley 62

3.       Mark Horan 54

Time Challenge

1.       Chris Kneafsey 61

2.       Justin Chaffey 60

3.       Peter Pisconeri 59

HQ Holden

1.       Marc Watkins 70

2.       Michael Howlett 58

3.       Michael Woodbridge 51

Formula Ford – Gold Star

1.       Thomas Hamlett 75

2.       Simon Ridgewell 58

3.       Craig Jorgensen 52

Formula Ford – Silver Star

1.       Ray Stubber 75

2.       Matthew Lyford 60

3.       Glenn Swarbrick 53

Formula Libre

1.       Simon Alderson 125

2.       Craig Thompson 94

3.       Jamie Kerkhoff 60

16th November 2019 - Inc Wanneroo Enduro

Formula 1000

1.       Stuart Kostera Jnr 75

2.       Clint Watts 60

3.       Stewart Burns 54

Excel Cup

1.       Dean Hill 67

2.       Robert Landsmeer 65

3.       Cooper Smart 55

 

Time Challenge

1.       Andrew Morrison 65

2.       Jamie Scott 61

3.       Jim Falconer 53

Saloon Cars 100

1.       B Sharpe/T Sharpe

2.       C Harvey/B Niall

3.       M Bond/G Johnson

 

Combined Sedans 100

1.       Adrian Stefan

 

X